یک فروشنده موفق

10 ویژگی که شما را تبدیل به یک فروشنده موفق می کند

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
فروشنده موفق
وقتی در حال قدم زدن در فروشگاهی هستیم، یکی از فاکتورهای خرید کردن از آن فروشگاه برخورد فروشنده با ماست. هیچکس حاضر نیست محصولی را از یک فروشنده بداخلاق، منفی گرا و … تهیه کند حتی اگر چیزی که ارائه می‌دهید در تمام شهر بی‌نظیر باشد.

برخی افراد تصور می‌کنند که فروشندگی شغلی بسیار آسان است و هیچ دردسری ندارد و به راحتی می‌توانید محصولی را به فروش برسانید. باید گفت که این تصور بسیار اشتباه است و برای تبدیل شدن به یک فروشنده موفق باید آموزش‌‌های تخصصی ببینید و از یک راهنما کمک بگیرید تا بتوانید مشتریان خود را راضی نگه دارید.

مشتری راضی نشانه پیروزی شماست و بیشترین اثر مثبت را بر برند شما می‌گذارد. در این مقاله ما راهنمای شما خواهیم بود و به شما آموزش می‌دهیم که چگونه با تقویت مهارت‌های خود در فروشندگی، فروش خود را چندین برابر کنید.

فروشنده موفق

اگر با شغل فروشندگی درگیر شده باشید، به احتمال زیاد می‌دانید که مسئله فروش به ویژگی‌های ظاهری فروشنده، آگاهی و شور و اشتیاق او بستگی دارد. فروش یک حرفه‌ و شغل با سابقه زیاد است اما تفاوتش با گذشته این است که در قدیم با اصرار و حرف زدن انجام می‌شد اما امروزه با مشاوره دادن و راهنمایی کردن انجام می‌شود.

عده‌ای می‌گویند تبدیل شدن به فروشنده موفق باید در ذات افراد باشد و آموختنی نیست. اما مطالعات نشان می‌دهد که فروشندگی یک علم است و به راحتی می‌توان آن را یاد گرفت و تبدیل به یک فروشنده موفق شد. با آکادمی بازار همراه باشید در این مقاله به ده ویژگی مهم فروشنده موفق اشاره می‌شود:

1. وظیفه شناسی از ویژگی های فروشنده موفق

در سال 1993 انجمن روانشناسی آمریکا خبر داد که وظیفه‌ شناسی از ویژگی‌های فروشنده حرفه ای است. اما اگر شما این ویژگی را در خود پیدا نمی‌کنید می‌توانید آن را از طریق آموزش یاد بگیرید. وظیفه شناسی به این معنی است که شما بدون توجه به آنچه که قرار است اتفاق بیافتد به کار خود ادامه دهید و وظیفه خود را انجام دهید.

2. احترام گذاشتن

 احترام گذاشتن به مشتری

ما تا وقتی که به مشتریان‌ خود احترام بگذاریم فروشمان نیز افزایش می‌یابد. شما باید برای تبدیل شدن به یک فروشنده موفق با مشتریان خود به خوبی برخورد کنید.

یک برنامه زمانی مشخص برای کارهای خود در نظر بگیرید و باید به این نکته توجه کنید که مردم امروزه مشغله‌های زیادی دارند و شما باید به زمان آن‌ها بیشتر احترام بگذارید.

3. گوش دادن به مشتری از ویژگی های فروشنده موفق

از بهترین فروشندگان کسانی هستند که از مشتریان خود این سوال را می‌پرسند چرا قصد انجام کاری را دارند. هنگامی که شما به حرف‌های مشتریان خود گوش کنید، متوجه می‌شوید که آن‌ها به چه چیزی نیاز دارند و خواسته آن‌ها چیست؟ زمانی که شما خواسته مشتریان خود را تشخیص دهید به راحتی می‌توانید نیاز‌های واقعی آن‌ها را برطرف کنید.

4. اصرار کردن

همیشه گفته می‌شود که یک فروشنده موفق باید پوست کلفت باشد. زیرا تقریبا همیشه افکار عمومی در برابر فروش جبهه ‌گیری می‌کند و یک فروشنده اکثر مواقع ناگزیر است کلمه نه را بشنود. بنابراین شما اگر می‌خواهید یک فروشنده موفق باشید باید اعتماد به نفس بالایی داشته باشید و یا به قول معروف سمج باشید.

5. انرژی مثبت داشتن

 انرژی مثبت داشتن برای فروش و مشتری

داشتن دید مثبت و شاد بودن باعث نزدیک شدن راحت‌تر به مشتریانتان می‌شود. همچنین مشتری بعد از خرید به رفتار شما جذب می‌شوند. سعی کنید از رفتارهایی مانند لبخند زدن، بالا و پایین پریدن و … برای دست پیدا کردن به شادی و دید مثبت استفاده کنید.

6. تیز بودن

فروشنده موفق به آسانی می‌تواند شرایط را پیش‌بینی کند و رویکرد خود را عوض کند. او به جای این‌ که جواب نه بگیرد سریعا رویکرد خود را تغییر می‌دهد و از خلاقیت و قوه تخیل استفاده می‌کند.

فروشنده باید تلاش کند تا چهره مخاطب را بخواند و وقتی فهمید که رویکردش مناسب نیست سریعا آن را عوض کند. فروشنده می‌تواند این کار را در خانه تمرین کنید تا وقتی در شرایط آن قرار گرفت کاملا طبیعی این کار را انجام دهد.

7. علاقه مند بودن

فروشنده موفق در وهله اول باید از کار خودش لذت ببرد، اگر شما کار خودتان را دوست ندارید باید سریعا آن را رها کنید. همچنین شما باید نسبت به محصولات و خدماتی که می‌خواهید بفروشید علاقه داشته باشید و فروش آن را با اشتیاق انجام دهید. اگرشما پیام خوبی را از یک برند شخصی خاص دریافت کردید آن را با شور و شوق به مشتری منتقل کنید.

8. مدیریت کردن زمان از ویژگی ها مهم فروشنده موفق

 مدیریت کردن زمان از ویژگی ها مهم فروشنده موفق

همانطور که می‌دانید اگر شما زمان بیشتری برای فروش بگذارید قطعا فروش شما افزایش پیدا خواهد کرد. یک فروشنده موفق زمان خود را به خوبی مدیریت می‌کند و بیشترین بهره را از آن می‌برد.

بهترین و موثرترین روش‌ها را به کار می‌برد تا زمان بیشتری بدست بیاورد. اگر فروشنده ببیند که قانع کردن مشتری بیش از حد طول خواهد کشید، از مدیریت زمان استفاده می‌کند و موقعیت بهتری پیدا می‌کند.

9. با شخصیت بودن

فروشنده موفق هیچ ترسی از همراه شدن با دیگران ندارد. او دوست دارد که افراد جدیدی را ملاقات کند. اکثر فروشندگان مردم را دوست دارند و علاقه خود را به آن‌ها نشان می‌دهند. آن‌ها از حضور و وجود مردم انرژی مثبت می‌گیرند.

10. آگاهی داشتن

 آگاهی داشتن فروشنده

فروشنده موفق همیشه آماده است. فروشندگان به هر شرایطی که آن‌ها را به پائین می‌کشد آگاهی دارند و مسئولیت کارخود را به عهده می‌گیرند. اگر در فروش خود شکست خوردند تقصیر را به گردن دیگران نمی‌اندازند.

بلکه آن‌ها می‌دانند که این عمل خودشان است که نتیجه کار را مشخص می‌کند و آن کاری را که ضرورت دارد انجام می‌دهند. آگاهی و هشیاری امری مهم برای فروشنده موفق است.

یکی از اصل‌های مهم در افزایش فروش این است که شما ویژگی‌های یک فروشنده خوب را داشته باشید. شما زمانی می‌توانید مشتری جذب کنید که بتوانید حس اعتماد را در او به وجود بیاورید، او حس وظیفه شناسی را در شما ببیند، به او انرژی مثبت منتقل کنید و … .
دانلود
دانلود
بالا